Kiedy skorzystać z pomocy psychoterapeuty?

Kiedy skorzystać z pomocy psychoterapeuty?

W sytuacji, kiedy nie wiesz, co ze sobą zrobić, coś cie dręczy, ale nie do końca wiesz, co to jest, nie masz pojęcia gdzie się podziać powinieneś skorzystać z pomocy psychoterapeuty. Najważniejsze w takiej sytuacji jest zaakceptowanie tego, że właściwie ma się jakiś problem. Niestety w wielu wypadkach jest inaczej. Ludzie są podatni na presję otoczenia i czasem coś ich powstrzymuje przed sięgnięciem po pomoc.

Powodów takiego zachowania jest najczęściej kilka. Jesteśmy już tak skonstruowani, że próbujemy gdzie się tylko da pokazać, jacy jesteśmy silni i niedoścignieni. Ma to swoje odbicie także w sferze psychicznej. Nikt nie lubi pokazywać, że ma jakieś słabości. Nie lubimy dzielić się swoimi sekretami zwłaszcza z osobą zupełnie nam obcą jak psychoterapeuta. Często towarzyszy temu poczucie strachu przed innymi a bardziej przed odrzuceniem ze strony społeczeństwa.

Musimy jednak być silni i przełamać swoje lęki i obawy, ponieważ lekceważenie nawet najmniejszego problemu może się w efekcie bardzo źle dla nas skończyć. Problemy natury psychologicznej nie mogą być wiecznie odkładane na później. Tu trzeba działać by nie dopuścić do pogorszenia sytuacji. Pomimo strachu i niepewności należy udać się na konsultacje ze specjalistą. Jego zadaniem jest nawiązać z nami kontakt. Psychoterapeuta jest po to żeby nam pomóc i wysłuchać każdego naszego problemu. Pomocy w Toruniu można szukać na stronie Poradnia psychologiczna Toruń. Najważniejsze żeby nie lekceważyć problemu.

Na tej podstawie może potem określić z jak ciężkim przypadkiem ma do czynienia. Po takiej rozmowie psychoterapeuta wie, jaka terapia będzie najbardziej odpowiednia dla naszego problemu i pomoże nam go rozwiązać. Pamiętajmy o tym, że każdy najmniejszy, ale odwlekany problem zazwyczaj staje się początkiem jeszcze większego. Nie pozwólmy by do tego doszło.