Podróże historyczne i kulinarne – Peru

Podróże historyczne i kulinarne – Peru

Peru leży w Ameryce Południowej, nad Atlantykiem. W ukształtowaniu terenu są 3 główne regiony geograficzne. Na zachodzie ciągnie się równina przybrzeżna, tzw. costa. W centrum leżą wysokie i niedostępne Andy, tzw., sierra. Wschód zajmują lasy tropikalne rosnące w Nizinie Amazonki, tzw. selva. Największe rzeki to: Amazonka, Napo, Huallaga, Maranon i Ukajali. Jedzenie w Peru jest dosyć specyficzne. Jest to domeną nie tylko Ameryki Łacińskiej, ale również kuchni azjatyckiej – produkty w dużej mierze w Europie nieznane, specyficzne przyprawy oraz wyjątkowy sposób ich jedzenia i podawania. Jeśli szukasz w Poznaniu wyjątkowych dań, warto sprawdzić Poznań gdzie zjeść.

Pogoda i przyroda: Klimat jest zróżnicowany: na wschodzie tropikalny, na zachodzie suchy pustynny, a w Andach chłodny i umiarkowany. Największe deszcze padają na Nizinie Amazonki ( od 1800 do 3000 rocznie). W górach padają śniegi i deszcze. Okresowy ciepły prąd El Nino przynosi ulewy skutkujące powodziami. W amazońskiej dżungli jest wilgotno i upalnie, średnio około 26° C.

Nad Amazonką rosną wiecznie zielone lasy równikowe. W wschodnich Andach rosną lasy górskie, a w zachodnich roślinność pustynna i półpustynna. Na górskich obszarach powyżej 4000 m. ciągną się trawiaste zbiorowiska i zarośla półpustynne (puna). W śródgórskich kotlinach są kaktusowe sawanny i kolczate zarośla. Wschodnie lasy kraju zajmują głównie kauczukowce i mahoniowce.

Zwierzęta Peru: kondory, lamy, szynszyle małe, leniwce tapiry, wiele gatunków ryb i ptaków, np. głuptaki i pelikany.

Główne atrakcje: W Limie warto zobaczyć kościoły z XVI i XVIII w., katedrę La Asuncion (XVI/XVII w.), domy z patio z okresu XVI – XVIII w. oraz pałace z XVIII w. W dawnej stolicy Inków, Cusco, można zwiedzić pozostałości jedenastowiecznego inkaskiego pałacu, klasztory, kościoły, katedrę i pałace z XVI – XVIII w. Niedaleko od miasta leżą sławne ruiny twierdzy oraz astronomicznego obserwatorium Inków. Ruiny inkaskich budowli znajdują się również w Cajamarce. Największą atrakcją turystyczną Peru jest Machu Picchu czyli ruiny inkaskiego miasta położone w Andach na wysokości 2350 m. Warto wybrać się też nad jezioro Titicacca – największe na świecie i najwyżej położone ( na wysokości 3812 m.) jezioro wysokogórskie.

Historia: Na te tereny w 1524 przybyli Hiszpanie, dowodzeni przez Pizarro. Rok później rozpadło się państwo Inków, kraj opanowali Hiszpanie. W 1535 powstała Lima, w 1542 – wicekrólestwo Peru. W XVI w. kolonizowano zdobyte obszary. W XVII i XVIII w była to najbardziej dochodowa kolonia hiszpańska. W 1821 J. de San Martin zdobył Limę i ogłosił niepodległość kraju. Pełna niepodległość uzyskał po zwycięstwie S. Bolivara pod Ayacucho w 1824. W 1845 prezydentem zostal R. Castillo, wprowadzono reformy. Lata 60 XIX w. to walki z Hiszpanami o uznanie niepodległości. Dalszy rozwój kraju zahamował kryzys gospodarczy po I wojnie światowej. W 1968-1980 w państwie rządzili wojskowi. W 1990 prezydentem został A. Fujimori, wprowadził prywatyzację i wolny rynek, w 1992 z pomocą wojska zlikwidował parlament, zawiesił konstytucję, po reelekcji w 1995 wprowadził dyktaturę, w 2000 ponownie wygrał wybory, ale wyemigrował. Obecnym prezydentem Peru jest Perez.