Uwagi dermatologiczne dla ciemniejszej skóry cierpiącej na trądzik

Dermatolog ze Świecia przyjmujący prywatnie i trzymający w ręku stetoskop

Uwagi dermatologiczne dla ciemniejszej skóry cierpiącej na trądzik

Trądzik dotyka miliony Amerykanów każdego roku i wpływa na ludzi o wszystkich odcieniach skóry, jednak trądzik może stanowić szczególne wyzwanie dla osób o ciemniejszej karnacji. W ciemniejszej skórze, jeden pryszcz lub wyrwa może powodować ciemne ślady, blizny, a nawet keloidy.

(Jeżeli szukałaś już informacji na ten temat, to mogłaś wpisywać w wyszukiwarkę hasło: “dermatolog Świecie prywatnie”. Jeżeli nie znalazłaś niczego sensownego, to poniższy artykuł jest przygotowany specjalnie dla Ciebie. Zapraszam do lektury!)

W tym poście omawiamy, w jaki sposób można leczyć trądzik i podobne lub pokrewne schorzenia, a czasem im zapobiegać, u osób o ciemniejszej karnacji.

Trądzik wyzwala uwalnianie melaniny

Melanina pigmentuje naszą skórę i włosy oraz chroni nas przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym słońca. Dodatkowo może również chronić naszą skórę przed stanami zapalnymi. Kiedy skóra ulega zapaleniu w wyniku trądziku (lub stosowania ostrych produktów przeciwtrądzikowych), nasza skóra uwalnia melaninę.

Może to powodować powstawanie ciemnych plam, zwanych przebarwieniami pozapalnymi (PIH), które mogą utrzymywać się dłużej niż sam trądzik, a ich wystąpienie jest bardziej prawdopodobne u osób o ciemniejszej karnacji. W cięższych przypadkach, teksturowe blizny, a nawet keloidy mogą zacząć rozwijać się z zapalenia. Środki zapobiegawcze i leczenie we właściwym czasie mogą pomóc poprawić, zminimalizować, a nawet zapobiec PIH-om, bliznom i keloidom.

Sprawdź: dermatolog Świecie prywatnie

Co zrobić, jeśli to nie jest trądzik? – Pójść do dermatologa

Osoby o ciemniejszej karnacji mogą być bardziej podatne na wrastające włoski, które mogą wyglądać bardzo podobnie do trądziku i powodować takie same ciemne plamy. Te nierówności są jednak spowodowane wyrastaniem włosków z mieszka włosowego w ciasno zwiniętej formie i mogą wymagać zabiegów, takich jak depilacja laserowa.

W okolicach brody jest to tzw. pseudofolliculitis barbae i może być mylone z trądzikiem, szczególnie u mężczyzn o ciemniejszej karnacji. Dermatolog posiadający doświadczenie w leczeniu ciemniejszej karnacji może postawić właściwą diagnozę i dostosować odpowiedni plan leczenia. Bez odpowiedniego specjalisty nie jesteśmy w stanie sami rozwiązać tego problemu.