Wokół kominka – płótno

Wokół kominka – płótno

Malarstwo było w przeszłości jedyną techniką, która pozwalała na odzwierciedlanie rzeczywistości. Uległo to zmianie, gdy 19 sierpnia 1839 roku Dominique Francis Arago ogłosił publicznie wynalezienie pierwszej techniki fotograficznej – dage-rotypii. Pozwalała ona na uzyskanie na metalowej płytce unikatowego, odwróconego obrazu w kolorach szarości, czerni i bieli. Od tamtego momentu fotografia była stale unowocześniana i udoskonalana, aż do momentu, w jakim znamy ją obecnie. Dziś ludzie żyjący w kulturze wizualnej na co dzień spotykają się z fotografią w różnych formach. Od kilku lat popularne jest przenoszenie fotografii na płótno malarskie, a foto-obrazy, łączące w sobie nowoczesność i tradycyjne podejście do obrazu (tj. umieszczenie go na płótnie), stwarzają możliwość zawieszenia fotografii wybitnych artystów wprost nad paleniskiem. Co więcej, galerie firm drukujących obrazy na płótnie obfitują w wiele pięknych prac o zróżnicowanej tematyce, dlatego wybór odpowiedniego dzieła nad kominek nie powinien być zbyt trudny.

Jeśli obraz, to niekoniecznie jeden -miłośnicy sztuki mogą czuć niedosyt po zawieszeniu pojedynczego malowidła nad kominkiem. Naprzeciw ich oczekiwaniom wyszli artyści, którzy inspirując się średniowiecznymi sakralnymi dyptykami i tryptykami, zaczęli tworzyć dzieła o współczesnej, niereligijnej tematyce złożone z dwóch, trzech lub więcej części. W tej formie dostępne są zarówno tradycyjne malowidła, jak i fotoobrazy. Niestety warunkiem umieszczenia takiego dzieła, którego szerokość niejednokrotnie przekracza dwa metry, jest posiadanie odpowiedniej przestrzeni nad bryłą kominka. Miejsce takie gwarantuje nam palenisko o panoramicznym kształcie wbudowane bezpośrednio w ścianę. Dzięki takiemu kominkowi zyskujemy duży. pusty obszar nad paleniskiem, na którym bez obaw możemy zawiesić wymarzony obraz. Wieloczęściowe dzieła wyglądają nad takimi urządzeniami najlepiej, ponieważ ich rozpiętość nie jest niczym ograniczona.

Dla wymagających oryginalnym, przez co nie najtańszym, rozwiązaniem będzie umieszczenie nad kominkiem wielkoformatowych. malowanych kafli. Jest to rozwiązanie nietuzinkowe, które na pewno przykuje uwagę gości i podkreśli dekoratorską dojrzałość właścicieli. Kafle zawieszone nad kominkiem, udające obraz, oczywiście nie spełnią swojej grzewczej funkcji, ale z nawiązką odwdzięczą się właścicielom, roztaczając swój urok na całe pomieszczenie.

Dzieło, którym chcemy przyozdobić nasz kominek kaflowy, nie musi być wcale namalowane na płótnie i ograniczone ramami. Dowodem na to są prace Magdaleny Hawajskiej, malarki i kopistki.

Ściany obudowujące wkład kominkowy zyskują drugie życie dzięki odważnym, mocnym grafikom umieszczonym wprost na nich. Jednak malowidło ścienne nie musi kojarzyć się jedynie z nowoczesną formą. Coraz częściej spotyka się reprodukcje znanych dzieł malarskich, np. Pocałunku Klimta, naniesionych za pomocą farby wprost na ścianę okalającą kominek. Przy pomocy tej techniki zyskujemy we wnętrzu ciekawą alternatywę dla opatrzonych przez wieki obrazów zamkniętych w dekoracyjnych ramach.

Malarstwo to jedna z najstarszych form sztuki, która towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Na długiej drodze ewolucyjnej sztuka ta wielokrotnie zmieniała swe formy i techniki, by obecnie zadziwiać swą różnorodnością i ogromnym wyborem. Warto więc zainwestować w oryginalne dzieło plastyczne, gdyż obraz i kominek od dawna tworzą zgrany duet. dzięki któremu wnętrze staje się gustowne i oryginalne, co niewątpliwie sprzyja błogiemu odpoczynkowi przy świetle tańczących w palenisku płomieni.