Stare lampy uliczne

Stare lampy uliczne

Lampy uliczne bezsprzecznie zwiększają nasze bezpieczeństwo w ruchu drogowym, a wiedzieli o tym już starożytni Grecy oraz Rzymianie, którzy do oświetlania dróg zaczęli stosować pierwsze lampy olejne palące się znacznie dłużej niż używane dotychczas pochodnie. Jednak pierwsza wzmianka o regularnym i odgórnym nakazie oświetlania ulic pochodzi z XV wieku, gdy to burmistrz Londynu nakazał oświetlać ulice lampami ze świecami każdego zimowego wieczoru i gasić je o poranku.

Pierwsze lamp ulicznych

Początkowo powszechnie do oświetlenia ulic używano pochodni, lamp olejowych oraz lamp karbidowych. Te mało wydajne i dość drogie w eksploatacji stare lampy uliczne zaczęto zastępować nowszymi wynalazkami dopiero w XIX wieku, gdy technologia zaliczyła swój skok rozwojowy. 

  • Lampy gazowe pojawiły się na początku XIX wieku, gdy to pierwsza taka lampa pojawiła się na ulicach Londynu w 1809 roku. Emitowały one światło w wyniku spalania gazu. Do dziś takie lampy można spotkać na ulicach Wrocławia lub warszawy.
  • Lampę naftową skonstruował polski chemik Ignacy Łukasiewicz i to on doprowadził do kolejnej rewolucji oświetleniowej. Przez to, że okazały się one dużo tańsze w użytkowaniu zastąpiły z powodzeniem lampy gazowe, ale także używane w domach świece. Pierwsza uliczna lampa naftowa stanęła w Gorlicach w 1854 roku.
  • Pierwsze uliczne lampy elektryczne pojawiły się wraz z pojawieniem pierwszych samochodów przez co zwiększyło się zapotrzebowanie na oświetlenie ulic mające podnieść bezpieczeństwo. Wytwarzały one światło w wyniku prądu elektrycznego. W Polsce pierwsze takie lampy pojawiły się dopiero na początku XX wieku, gdy to powstała pierwsza elektrownia. 

Stare lampy uliczne były znacznie mniej wydajne i mniej ekonomiczne niżeli te, które aktualnie możemy spotkać na naszych ulicach. Dały jednak podwaliny samej myśli oświetlania ulic, a wynalezienie elektryczności dodatkowo rozpędziło ich rozwój, dzięki czemu dziś możemy czuć się dość bezpiecznie podczas wieczornych spacerów czy jazdy samochodem po zmroku.